شرکت فرشتگان آرامش|اعزام پرستار|پرستار سالمند|پرستار کودک

تربیت کودک و پرستار کودکان

شنبه 16 بهمن 1395 (11:50)

به افرادی که در نگهداری و تربیت کودک به مادر کمک میکند پرستار کودک گفته می شود و میتوان گفت پرستار کودک حکم مادر دوم را دارد.افرادی که عاشق کودک هستند و میتوانند یک ارتباط خوب و صمیمی با کودک و والدین آنان برقرار کند و صبر و حوصله فراوانی دارند، شغل پرستار کودک شغل مناسبی برای آنهاست.

با شاغل شدن بسیاری از مادران ، تعداد موسسات و مهد کودک ها افزایش یافته است، که برخی از والدین ترجیح میدهند به جای سپردن  فرزند خود به مهد کودک ها به علت حضور کودکان دیگر و رسیدگی کمتر آنها ، پرستار کودک استخدام نماید تا از فرزند خود در خانه نگهداری کند.

پرستار کودک با داشتن مدرک تحصیلی و دیدن دوره های مربوطه می تواند در مهد کودک ها، پیش دبستانی ها، پرورشگاه ها و سایر مراکز مرتبط با کودکان و همچنین در منزل خصوصی استخدام شود وساعات کاری پرستار بستگی به نیاز والدین دارد که بصورت روزانه ، شبانه و 24 ساعته به فعالیت خود می پردازند.

در مجموع وظیفه کلی پرستار کودک غذا دادن ، تعویض لباس ، حمام کردن ، تعویض پوشاک است و در زمانی که ازکودکان بزرگتر نگهداری می کنند، باید به آنها مهارت های اجتماعی، نقاشی کردن ، خواندن و نوشتن را آموزش بدهد ونیز آنها را برای گردش و تفریح به بیرون ببرد.

میزان و نوع وظایف پرستار کودک بستگی به سن و تعداد آنها دارد ، مثلا اگر پرستار یک نوزاد باشید باید غذا نوزاد و خواب آن به موقوع باشد و همچنین بهداشت آن اهمیت زیادی درد و اگر پرستار کودک 4 ساله باشید باید غذا خوردن آن ،تعویض لباس ، بازی با او ،گردش رفتن  و دادن آموزش های لازم به او می باشد و در اولویت کاری آنان ایمنی کودک است.

پرستاران باید مهارت و دانش بالایی داشته باشند ، مسئولیت پذیر بودن ، صبر و تحمل و انرژی بالا ، توانایی حفظ آرامش ، علاقه به پیشرفت کودکان ، قدرت تخیل و برنامه ریزی برای سرگرمی کودکان را داشته باشد.

پرستار کودک قبل از هر چیز باید عاشق کودکان و شغل خود باشد و از نگهداری و بودن با آنها لذت ببرد. همچنین باید مهربان، صبور، باحوصله و روحیه بالایی باشد. خلاق بوده تا بتواند فعالیت های جالب و  سرگرم کننده ای برای کودکان برنامه ریزی کند.

از مشکلات پرستاران نحوه ی برخورد والدین با آنان است ،برخی از والدین با آن ها مانند یک کارگر خانه رفتار می کنند و وظایف دیگر در خانه به جز پرستاری از کودک به آن ها محول می کنند،مسئولین باید قبل از اعزام پرستار به والدین وظایف پرستار را در میان بگذارد تا هم پرستار و هم والدین در طول همکاری دچار مشکل نشوند و همچنین پرستار بتواند مسئولیت های خود را به  بهترین نحو انجام دهد ،در ضمن اگر پرستار کودک مورد تایید والدین قرار نگرفت میتوان با اطلاع دادن به موسسه آنرا با شخص دیگری تعویض نمود